Tento prohlížeč je dítkem rodiny Mozilla. Jeho první česká verze nás navštívila již před patnácti lety. Tehdy ještě s drobnými chybičkami, ale kde by nebyly. Postupně se vše ladilo a dodělávalo a předělávalo, a to tak dlouho, až začal mít Firefox své renomé. Jedni jej zatracovali, druzí jej zbožňovali, a ti ostatní zůstali uprostřed, nebo prostě používali jiný.
Dnes je Mozilla Firefox běžně užívaným prohlížečem, a z původně pouhého experimentu mladíků Dave Hyatta a Blakea Rosse vznikl komplexní použitelný nástroj, ke kterému se přidal poštovní klient Thunderbird.
Mimochodem je tento prohlížeč iv knize pana Guinesse, protože měl rekordní počet stažení. Jistě velmi záviděníhodné.
V roce dva tisíce devět se stal nejoblíbenějším a z tohoto pomyslného trůnu byl sesazen až Google Chromem.
Firefox má spoustu „dětí“, tedy prohlížečů, které z něj vycházejí. Za všechny jmenujme jistě nejznámější „cibulák“ Tor Browser, Pale Moon, Flock nebo Mimino.
Tady pozor, tvrzení, že je Firefox šířen jako volná licence není pravda. Firefox jako kompilovaná verze není. Otevřené jsou pouze jeho zdrojové kódy.
Nyní je možno stáhnou spoustu doplňků a drobných vymožeností.
Novinky jsou zde hodně časté a možno si opravdu vybrat. Největší novinkou však je, a asi i dlouho budou častějšíaktualizace. Až dosud byly trošku pomalejší. Nemíníme tím rychlost jako takovou, ale období. Od roku dva tisíce osmnáct to bylo většinou mezi šesti anebo osmi týdny. Počínaje verzí sedmdesát čtyři by se měl interval snížit na čtyři týdny, jak oznámili oba vedoucí projektu pan Ritu Kothari a Yan Or. Chtějí tím vyhovět žádostem o rychlejší dodávání novinek, a hlavně tedy častějším aktualizacím.
Tyto kratší intervaly umožní rychleji a pružněji reagovat, což jistě všichni uvítají. Určitě i vy. Poznáte to hned příští rok v březnu, pokud půjde vše podle harmonogramu.